Rodzaje stosowanych przez Nas materiałów

PIELĘGNACJA I KONSERWACJA

ELEMENTY DREWNIANE – OLEJOWANE

Odpowiednia pielęgnacja mebli olejowanych pozwala cieszyć się ich naturalnym wyglądem przez długie lata. Nie jest to trudne ani czasochłonne.

W celu utrzymania czystości elementów drewnianych, zalecamy przecieranie ich suchą albo lekko zwilżoną wodą szmatką. Meble olejowane czyścimy zgodnie z ułożeniem słojów. Ścierka stosowana do czyszczenia powinna być miękka aby nie zarysować mebla. Nie należy stosować środków czyszczących- powodują one powstawanie plam. Należy pamiętać , że plamy powoduje również wylanie alkoholu jeśli nie usunie się go odpowiednio szybko.

Meble wykończone olejowoskiem po pewnym czasie mogą wymagać odnowienia powłoki i ponownego nałożenia warstwy olejowosku. W tym celu powłokę należy delikatnie przetrzeć drobnym papierem ściernym , odpylić i nałożyć olej. Takiej konserwacji wymagają zwłaszcza stoliki- powierzchnie intensywnie użytkowane. Jest to niezykle proste i zajmuje kilka minut a zapewni drewnu odpowiednią ochronę, połysk i świeżość.

W przypadku plam warto zastosować środek do czyszczenia mebli olejowanych i lekko wypolerować powierzchnię przy pomocy wełny stalowej.

Uwagi ogólne dotyczące mebli z olejowanego drewna:

– należy unikać ustawiania mebli bezpośrednio przy źródle ciepła

– światło słoneczne podkreśla z czasem naturalny kolor drewna

– meble czyścimy suchą szmatką

– meble drewniane nie powinny być poddawane długotrwałemu działaniu wilgoci- rozlaną ciecz należy wytrzeć

– w przypadku drobnych uszkodzeń mebla należy przetrzeć zarysowaną powierzchnię drobnym papierem ściernym o gradacji 240 delikatnie aby nie zetrzeć koloru podbarwionych elementów

– gorące naczynia i kubki należy kłaść na podkładkach

– drobne zadrapania i wgniecenia można bardzo łatwo usunąć- wstarczy skropić uszkodzenie kilkoma kroplami wody, poczekać aż wyschnie i przeszlifować bardzo drobnym papierem ściernym i pokryć miejscowo nową warstwą oleju- ta technika sprawdzi się w przypadku drewna w kolorze naturalnym

– olej nakładamy zgodnie z naturalnymi liniami wzoru drewna

– uporczywe plamy usuwany przy pomocy mydła olejowanego i wody.

Dlaczego mimo to warto zdecydować się na wykończenie drewna olejem?

1. Olej jest naturalnym rozwiązaniem, które nie zmienia koloru drewna, nie zabija jego zapachu.

2. Olej podkreśla naturalne usłojenie drewna.

3. Zapewnia trwałą i odporną powłokę na wilgoć ale nie zatyka porów drewna- drewno może oddychać co jest niezwykle istotne w pomieszczeniach o zmiennej wilgotności.

4. Olej nadaje drewnu właściwości antystatyczne- jest to istotne dla alergików.

5. To rozwiązanie ekologiczne, przyjazne naturze i bezpieczne dla nas, dzieci i naszych zwierząt.

ELEMENTY DREWNIANE – LAKIEROWANE

Pielęgnacja mebli lakierowanych wymaga używania miękkiej ściereczki z mikrofibry i nałożenia na nią środka do czyszczenia. Nie należy nakładać produktów bezpośrednio na drewno. Meble drewniane lakierowane tak jak i olejowane nie powinny być narażone na działanie wilgoci i wody- dotyczy to także ich czyszczenia. W celu zabezpieczenia warstwy ochronnej należy nałożyć odpowiedni środek do konserwacji.